08.12.2021 r.
Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na „Utworzenie ekopracowni w Zespole Szkół w Klonowej”
Gmina Klonowa otrzymała dotację w wysokości 22.110,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na dofinansowanie zadania pn.: „Utworzenie ekopracowni w Zespole Szkół w Klonowej”.
Koszt całkowity zadania : 24 737,00 zł.
W ramach realizacji zadania będą przeprowadzane prace przygotowawcze, które będą polegały na odświeżeniu ścian przez ich wyrównanie gipsem i pomalowanie, uprzątnięciu niepotrzebnego i przestarzałego umeblowania i wyposażenia sali. Następnie zostanie założona fototapeta, zamontowany sprzęt interaktywny oraz sala zostanie wyposażona w niezbędne dla funkcjonowania tej sali meble. W ramach projektu zostaną też zakupione panele z krążków drewna i mchu chrobotka, które będą stanowiły element dekoracyjny sali. Ściana z mchu zapewni uczniom codzienne wyciszenie i odprężenie. Zieleń uspokaja, a przyjemna w dotyku faktura pobudza zmysły, podobnie zresztą jak leśny, przepiękny zapach. Chrobotek reniferowy działa także jak naturalny filtr powietrza. Pochłania toksyny i oczyszcza powietrze z cząstek kurzu. Dzięki tym właściwościom, mech ma działanie antyalergiczne.
Jako wkład własny planujemy na jednej ze ścian przymocować przekroje różnych drzew występujące na naszym terenie z tabliczkami informacyjnymi, które powstaną na zajęciach kółka przyrodniczego.
W nowo powstałej pracowni ekologicznej będą odbywały się obowiązkowe zajęcia z zakres edukacji przyrodniczej klas I-III, przyroda klas IV oraz zajęcia kółka przyrodniczego uczniów klas I-III (4 godz /tyg) i klas IV (1 godz/tyg). Pracownia ta pozwoli już najmłodszym uczniom zgłębiać wiedzę przyrodniczą oraz prowadzić ciekawe doświadczenia i obserwacje w warunkach na miarę XXI wieku. Sala ta da szerokie możliwości do pracy grupowej, gdyż kształt stolików ułatwia swobodne działanie siedzącym przy nich uczniom.
Nawet najmłodsi uczniowie potrzebują chwili relaksu i wyciszenia, dlatego poza stricte przyrodniczym aspektem wykorzystania tej sali będzie ona doskonałym miejscem do relaksu, wyciszenia w toczeniu obrazów, kwiatów i elementów przyrody, gdyż w jej sąsiedztwie nie ma żadnej sali lekcyjnej. Doskonale wykorzysta się tutaj tablica interaktywna na której uczniowie mogą oglądać filmy przyrodnicze czy wsłuchiwać się w dźwięki natury.
Kolejnym istotnym aspektem jest to, że zakupione meble dają możliwość bezpiecznego przechowywania wszystkich pomocy dydaktycznych w jednym miejscu oraz da możliwość zgromadzenia w jednym miejscu wcześniej zakupionych pomocy do edukacji przyrodniczej.
Sala ta to doskonałe miejsce do przeprowadzenia międzyszkolnego konkursu przyrodniczego dla klas I-IV, który ma celu promowanie działań proekologicznych.
Projekt skierowany jest bezpośrednio do uczniów, ale rodzice i mieszkańcy Gminy Klonowa będą jego pośrednimi beneficjentami (promocja, organizacja konkursów oraz wykonanie broszury informacyjnej o tematyce proekologicznej). Realizacja wspólnych działań wpłynie na integrację społeczności uczniowskiej (klasowej i szkolnej), integrację ze środowiskiem lokalnym, promocję działań szkoły, rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów poprzez udział w konkursach, współpraca z placówkami oświatowymi.
Realizacja projektu przyniesie społeczności szkolnej wielorakie korzyści, w sferze organizacyjnej i edukacyjnej. Uczniowie będą mieli możliwość kształtowania ekologicznego stylu życia, zwłaszcza w zakresie przestrzegania zachowań proekologicznych. Otrzymają możliwość odczuwania radości i przyjemności, jaki daje kontakt z przyrodą i jej doświadczanie. Realizacja projektu da wszystkim uczestnikom ogromne możliwości zaistnienia, pozwoli na rozwijanie wrażliwości, uczuciowości, emocjonalnego związku z przyrodą. Dzięki realizacji projekty chcemy zintegrować społeczność szkolną oraz kształtować w nich właściwe nawyki i postawy, a tym samym przenieść te działania do codziennego życia w domach uczniów.
Link do strony: https://www.wfosigw.lodz.pl/